WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

sitem google aramalarında çıkmıyor. Sizde şikayetçi misiniz?

Sitem Google aramalarında çıkmıyor. Sizde şikayetçi misiniz?

Sitem Google aramalarında çıkmıyor. Hepimizin ilk etapta çektiği sıkıntılardan birisi bu durum neden kaynaklanıyor olabilir öncelikle sitenizi tanımamız ve neden Google arama sonuçlarında çıkmadığını öğrenmemiz gerekmektedir.

Öncelikle web sitenizin kod yapısının eksiksiz olduğunda yani arama motorlarına karşı anlaşılabilir bir kodlamaya sahip olduğunu bilmemiz gerekir. İlk etapta dikkat etmemiz gerekenlerden birisi “head” kısmında bulunan “meta tagları” olacaktır. “ Keywords,description,title “ taglarının olduğundan emin olmamız gerekmektedir.

Arama motorlarının ortak yönlerinden birisi kesinlikle meta taglarıdır. Arama motorları ne kadar içerikleri incelese de kalıpları meta tagları olduğu için içerikten önce ilk olarak meta taglarına bakmaktadır. Sitenizin meta tagları konusunda bir eksiği yok ama arama sonuçlarında yer almıyor.

Eğer meta taglarınız var ama hala arama sonuçlarında yer almıyorsa sitenizin Google eklenip eklenmediğini öğrenmemiz gerekmektedir. Bunun için arama kısmına “site:siteadresiniz.com” yazmanız yeterli olacaktır. Eğer sonuçlar içerisinde yer almıyorsanız siteniz daha arama motoruna eklenmemiştir. Genellikle 24-48 saat içerisinde siteniz arama sonuçlarında yer alır.

Eğer bu süre zarfı içinde yer almıyorsa sitenizin diğer ip adresleri tarafından bağlantı sağlanıp sağlanamadığını anlamamız gerekmektedir. Google sitenizi giriş yapıp yapamadığını ise pagespeed Google site hızını değerlemesi ile de öğrene bilirsiniz. Pagespeed sayfasına girerek siteniz hakkında bilgi alabilir ve sitenizin Google tarafından girişleri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Meta tagları içerisinde arama motorlarının siteyi indexlemesini engellemek amacıyla kullanılan kodların olup olmadığını bilmemiz gerekir bu kodlar ise şöyledir: yada kodlarının arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz sayfaların yer alması gerekmektedir. Bunu kesinlikle diğer meta tagları ile karıştırmamanız gerekmektedir.

Search console mülk ekleyerek siteniz hakkında daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde search console üzerine de daha verimli paylaşımlarda bulunacağız konuları kapsamlı anlatarak webmasterlara daha verimli çalışmaları için anlatımlar olacaktır.