WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Web sitenizin organik trafiğini yükseltmek için yapmamız gerekenler.

Web sitelerimizin gelişim süreci?

Web sitelerimiz fikir aşamasından proje aşamasına geçerken tasarım,yazılım,algoritma gibi bir çok ciddi aşamadan geçmektedir. Bu aşamalardan uzun yada kısa zamanda etkili sonuç elde ettiğimiz süre içerisinde verimliliği sağlayabilecek diğer aşamada web sitelerimize organik trafik çekebilmektir.

Öncelikle bir fikrin oluşum süresi içerisinde gidilen aşamaları sizler için listeleyelim. Listemizde eksik gördüğünüz kısımları bize mail atmanız yeterli olacaktır.

  • 1- Fikir süreci
  • 2- Pazar araştırması
  • 3- Görsel (Tasarım kısmı)
  • 4- Geliştirme(Yazılım kısmı)
  • 5- Verimlilik

Fikir süreci

Genellikle fikir üretme süreci bir problem ile karşılaştığımızda yada boş bir anımızda meydana gelmektedir. Fikir sürecini düşünme evresinde planlarımız her zaman ağırlıklı olarak sonuç yani verimlilik oranında hesaplanmaktadır.

Fikir süreci içerisinde aklımızda gelenleri yakınımızda bulunan telefon yada kağıt üzerine not almamız bizim için verimli olacaktır. Unutulması yada hatırlanmaması durumlarında bize köşedeki notluğumuz her zaman yardımcı olacaktır.

Pazar araştırması

Genellikler büyük firmalar yada kuruluşlar bir fikir üretildiğinde kar endeksli olduğu için oluşturulan fikrin öncesinde bir araştırmasını yapmaktadır. Kullanıcıların fikir üzerinde etkilerini sayısal rakamlar üzerinde hesaplar ve sonucu göre fikri hayata geçirmektedirler.

Pazar araştırması sonucu yüzeysel yada kapsamlı yapılması aynı veya benzer projelerin verimliliğin araştırılması ve bir çok durumu içerisinde kapsamaktadır. Fikir geliştirme evresi önemli olduğu kadar Pazar araştırması da bir o kadar değerlidir.

Görsel (Tasarım)

Görsel tasarım genellikle kullanıcıların çok fazla istemli yada istemsiz dikkate aldıkları kısımlardan önde gelenlerden biridir. Tasarımlarınızda fikrinize uygun yada verimliliği yüksek olacak görsel tasarım kullanmanız sizin içinde daha iyi olacaktır.

Görsel tasarım konusunda kesinlikle ve kesinlikle gelişen teknolojiden haberdar olmanız sizin ve fikriniz için çok iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken ilk etaplarda fazla kaos yaratacak görsel tasarım kullanmamanız olacaktır.

Geliştirme (Yazılım)

Genellikle fikirlerde sıkıntı oluşturan kısımlardan birisi kesinlikle yazılım kısmıdır. Yazılım kısmında dikkat etmemiz gereken aslında fikrin gelişme evresindeki gibi algoritmanızın önceden hazırlanması fikrin geliştirilme sürecini kesinlikle hızlandıracaktır.

Geliştirme evresinde algoritmadan sonra gelen diğer bir durum ise güncel teknolojinin takip edilmesidir. Güncel teknolojiyi takip etmeniz sizin ve fikrinizin gelişmesinde yüksek bir öncelik tanıyacaktır. Bildiğiniz gibi teknoloji gün geçtikçe sürekli gelişme göstermektedir.

Dün yazdığınız kodun hızı ile bugün yazdığını kodun hızları arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Bunu her zaman aklınızın bir köşesinde tutmanız her zaman iyi olacaktır.

Verimlilik

Kullanıcıların fikriniz ile oluşan sonuca bağlı olarak hareket etme evredir. Bir nevi fizikteki etki tepki evresidir. Bu evre diğer evrelere göre (Görsel,Geliştirme) süreklilik veya kazanç evresidir. Bu evre süreklilik göstereceği için kesinlikle diğerlerine göre dikkat etmeniz gereken noktalardan birisidir.

Verimlilik durumunu arttırmak için stratejinizde geliştirmeler yapmanız kullanıcıların zaaflarını bilmeniz gerekmektedir. Bu durumu ise google ücretsiz sağladığı kullanıcı istatistiğini kullanmanız sizin için daha verimli olacaktır.

Web sitenizin organik trafiğini arttırma

Web sitenizin organik trafiğini arttırmak için yapmanız gerekenler projenizde bulunan içeriklerin verimliliğini gün geçtikçe arttırmanız ve sürekli içerik üretmeniz gerekmektedir. İçeriklerinizin tek konu yada çok konu şeklide seçmeniz ilk etaplarda daha iyi olacaktır.

Genellikle başlangıç durumunda yapılan hatalardan birisi kesinlikle çok konu seçimidir. Eğer bir ekibiniz yok ise ilk yapmanız gereken kesinlikle tek,iki veya üç konuda seçmeniz olacaktır. Tabi ilerleyen zamanlarda bu sayı üçten dörde dörtten beşe diye ilerleyecektir.

İçeriklerinize gösterdiğiniz önem ile sitenizin de sıralamalarda artış gösterdiğini göreceksiniz. Organik trafiğinizin genellikle büyük arama motorları tarafından gerçekleştiğini unutmayınız. Geliştirme yani yazılım evresinde seo uygun yazmanız web sitenizin arama motorları tarafından anlaşıla bilinirliğini sağlayacaktır.