WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Tanıtım ile beklentilerinizi karşılama yöntemleri

Tanıtım nedir?

Tanıtım konusunda sıkıntılar çekeriz kimimiz web sitelerine ziyaretçi çekmek için tanıtıma ihtiyaç duyar kimimiz ürünlerinin satışlarını hızlandırmak için tanıtıma ihtiyaç duyar ama verimli bir tanıtım için ne yapmamız gerekir? İşte kritik sorulardan birisine bugün cevap buluyoruz.

Öncelikle tanıtım nedir? Sorunuzu cevaplayalım. Arz talep kurallarına göre hareket edeceğiz. Tanıtım ürünün yada hizmetin verimliliği arttırmak amacıyla yapılan çalışmadır. Bu çalışma içerisinde tasarım, makale, slogan, video gibi bir çok işlemden geçmektedir.

Arz ve talep kurallarına uygun bir tanıtım ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu ihtiyaçlar sitenize ziyaretçi çekmek, satışlarınızın artması, müşteri kitlenizin genişlemesi, markalaşmanız gibi bir çok soruya cevap olabilir.

Tanıtım ile beklentilerinizi karşılayın

Tanıtım konusunda ilk yapılması gereken elinizde ne var sorusuna cevap vermektir. Örneğin elimizde bir ürün var ve bu ürünün çok fazla kişi tarafından tanınmasını istiyoruz. Bilinirliğini arttırmak ve beklentimiz olan satışı yapmak. Şimdi ürüne alıcı gözüyle bakmamız gerekmektedir. Kullanıcı ürünü aldığı zaman hangi ihtiyaçları karşılayabilir? Yada kullanıcı diğer ürünler arasında neden bu ürünü almalıdır?

Şimdi elimizdeki ürün bir tane lamba ve bu lamba için soruları cevaplayıp not almaya başlayalım. Tanıtıma başlarken kullanıcıya ilk olarak aklındaki soruları kırmamız gerekecektir. Bu soruların cevapları aslında tanıtımınızda yer alacaktır. Örneğin “ lambamız piyasadaki x lambalarına göre daha uzun ömürlü ve tasarrufludur.” Diye slagon oluşturduk.

Kullanıcı bu slogandan tatmin olmadıysa görseller ile bunu daha verimli hale getirmemiz gerekir. Bu sloganı şimdi güzel bir lamba tasarımına ekledik ve tasarımımızın sağ alt köşesine de tasarruflu olduğuna dair belgelerin logolarını yerleştirdik. Müşteri açısından baktığımızda ön yargılarını kırmaya başlamışız demektir.

Bilinçli tüketiciler genellikle ücrette tabi olarak görünseler de ürünün kalitesine de bakarlar tanıtımlarınızda bunu ön planda tutmanız hatta bu zamana kadar sizden alışveriş yapmış müşterilerin yorumlarına da yer vermeniz gerekmektedir.

Web site için tanıtımın önemi

Web sitenizde hizmet yada satış yapmaktasınız. Şimdi tanıtım alanında kesinlikle video ve tasarım bulundurmanız ve hatta ses te olmalıdır. Örneğin web siteniz ile bir hizmet veriyorsunuz. Bunun için ilk olarak piyasa analizi yapmanız aynı hizmeti veren firmaların nasıl çalışmalar yaptığını bilmeniz gerekmektedir.

Onların yaptığı çalışmalarda sonuçların ne olduğunu bilmeniz sizin için bir avantaj olacaktır. Tabi bunu tam olarak internetten öğrenemezsiniz ama tahminler yürütebilirsiniz. Şimdi piyasa analizi yaptık ve web sitemizdeki hizmetimiz ise “üyelik” olsun.

İlk olarak sitenizdeki hizmetin hedeflerini sonrada üye olduklarında ne gibi avantajlar ile karşılaşacaklarını göstermeniz gerekmektedir. Bunun için yine kullanıcı tarafından durup kendinize sorular sormanız gerekir.

Kullanıcı kitlenizi bilmeniz sizin için her zaman bir avantajdır. Diğer en büyük avantajlardan birisi ise aynı hizmeti veren web sitelerin yaptığı çalışmaları bilmenizdir. Diğerlerinin yaptığı çalışmalarda nelerin eksik yada hangi konulara değinmediğini bir köşeye not almalı ve tanıtımlarınızda bunu ön planda tutmanız gerekmektedir.

Verimliliği arttırmanız için kullanıcı kitleniz de iyi tanımanız gerekir tabi bunu da bildiğiniz için diğer web sitelerin göz önünde tutmadığı konuları rahatlıkla kullanıcılarınıza düzgün bir dille anlatarak tanıtımınızın daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Tanıtımlarınızda dikkat etmeniz gereken

Tanıtımlarınızda dikkat etmeniz gereken konulardan birisi ise kesinlikle kullanıcıyı yanıltacak içerikler de bulunmayın aksine kullanıcılar tanıtımınızı görüp içeriğinize ulaştığında daha çok özellik ile karşılaşması size olan güvenini ve ön yargılarını kıracaktır.

Tanıtımlarınızda görsel içerik kullanın

Tanıtımlarınızı kullanıcılara özel tasarımlar ile paylaşmanız kullanıcılarınız özel hissettireceği için size bağlı kalmalarını kolaylaştıracaktır. Herkes önemsenmeyi ister.

Tanıtımlarınız için deneyimli çalışanlar edinin

Verimli çalışmalar ekip işi olduğu için çalışmalarında yer alacak kişileri yani ekibinizi iyi seçmeniz gerekmektedir. Kendisini yenileyen ve yenilikçi kişileri tercih etmeniz sizin daha verimli sonuçlar olacaktır.