WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Siteye harita ekleme kodu ile artık harita kullanabileceksiniz.

Siteye harita ekleme kodu ile artık harita kullanabileceksiniz.

Siteye harita ekleme kodu ile web sitenize konum belirleyebileceksiniz. Öncelikle web sitenizde firmanızın yada bireysel konumunuzun görünmesini istiyorsanız. Yapmanız gereken ilk işlem “maps.google.com” adresine girmeniz gerekmektedir.

Google maps üzerinden firmanızın bulunduğu adresini yazmanız ve karşınıza çıkan konumda seçenekler tuşu ile “Burası Neresi?” seçeneğine tıklamanız ve haritanın alt kısmında bir kutu belirlenecektir. Bu kutu üzerine tıklayarak konuma direk gidiş sağlayacaksınız.

Haritanın sol kısmında artık ufak bir menü ve sokak görünümü yer alacaktır. Bu kısımda sokak görüntüsünün alt kısmında mavi blok içerisinde bir menü yer almaktadır. Menü içerisinde “Kaydet, Yakın Çevre, Telefonunuza Gönderin ve Paylaş” linkleri bulunmaktadır.

Paylaş butonuna tıklayarak karşınıza bir popup menü gelecektir. Bu bölüm de ikiye ayrılmaktadır. “Bağlantı gönder ve Harita yerleştirme” kısımlarından yapmamız gereken “Harita yerleştirme” linkine tıklamalıyız. Bu kısımda ufak tefek ölçekleme ayarları yer almaktadır.

İframe özelliği ile kullanıldığı için “küçük,orta ve büyük” ölçek ayarlarını yaptıktan sonra “HTML’yi Kopyala” butonuna tıklayarak firmamızın yada bireysel konumumuzun web sitemizde paylaşım işlemini gerçekleştirebiliriz. Bu özelliğin kullanımı kesinlikle API yada ek ücret gerektirmemektedir.

Dikkat etmemiz gerekenlerden birisi kesinlikle bu özelliğin sadece sayfa yetkilileri tarafından kullanıldığını bilmemiz gerekmektedir. İlan sayfaları yada konum bildiren uygulamalarda kullanıcıların konum girişi yaptığı için API kullanımı olmaktadır. Sınırlı bir ücretsizliği olduğu için bu özelliği kullanıcıları yormamak için kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Eğer kullanıcıların konum bildirimi yapmasını istiyorsanız. Kesinlikle Google API özelliğini kullanmanız sizin içinde daha verimli olacaktır. API kullanımı ile haritanız üzerinde düzenleme ve değişiklik yapabildiğiniz için iframe özelliğini kullanmanız kullanıcılarınız yoracaktır.