WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Sitemap nedir?

Sitemap Nedir?

Sitemap web sitenizin içerisinde bulunan linklerin arama motorları tarafından indexlenmesi için hazırlanmış bir listedir. Türkçe karşılığı web sitenizin haritası anlamına gelmektedir. İnternet sitenizin içerisinde yer alan örneğin : www….com web sitenizin ana linki bu ve paylaşım linkiniz ise www….com/test-paylasim sitemap oluşturarak arama motorları robotlarına test-paylasim linkinizin olduğunu göstermiş oldunuz.

Sitemap dosyası .xml uzantılı bir dosya içerisine girilmiş olan kodlamalar ile oluşturulmaktadır. Eğer sitemap oluşturmayı bilmiyorsanız. Panik yok online olarak sitemap oluşturan bir çok web site bulunmaktadır. Şimdi sizin için web sitenizi google uyumlu sitemap hazırlayan web site linkini sunuyorum.

https://www.xml-sitemaps.com/

Sitemap bir diğer özelliği ise web sitenizin linklerine öncelik seviyesi de hazırlamış olmasıdır. Arama motorarında web sitenizin ana linki aratıldığında karşınıza hangi sayfaların gelmesini istiyorsanız. Sitemap özelliği ile sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Sitemap kullanılmaz ise ne olur?

Sitemap kullanmadığınız durumda arama motorları web sitenizdeki bütün linkleri tarayacak ve görünmesini istemediğiniz linkler de arama motorunda görünüyor olacaktır. Sitenizin verimliliğini arttırmak için sitemap kullanmayı kesinlikle unutmayın.