WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Seo da Yeni dönem basliyor

Seo (Search Engine Optimization) web sitelerimizin arama motorlarinda yer aldigi siralamayi etkilemektedir. Yapilan güncelleme ve yenilikler ile siralamalarimizda degisiklikler gözlemlemekteyiz. Sizler için seo da yapilan yenilikleri inceleyecegiz. Arama motorlarinda ilk siralarda yer almamiz saglayacak olan makalemizi sonuna kadar okumaniz yararli olacaktir. 

Seo siklikla yapilan hatalar

Seo konusunda genellikle yaptigimiz hatalardan birisi ve öneli olan kismi da kesinlikle seo sabir isidir.  Genellikle yaptigimiz çalismalarin hemen verimlilik olmasini bekleriz. Seo kavramini tam olarak anlamadigimiz ve yanlis ögrendigimiz için seo'nun sadece site içinde oldugunu düsünür ve genellikle sitemizdeki ufak tefek degisiklikler yaparak. Siralamamizin degismesini bekleriz ve degismedigini görünce de sinirlenip sitemizle ilgilenmeyi birakiriz.


Öncelikle seo kavraminda site disi ve site içi olmak üzere iki terim vardir. Sitemizin içinde yaptigimiz arama motorlari ve kullanicilar tarafindan anlasilabilir olmasini saglamaktir. Sitemiz arama motorlari ve kullanicilar tarafindan ne kadar anlasilabilir ve kolay olursa o kadar verimli olacaktir.


Diger yapilan hatalardan biriside kesinlikle site içi seo ile sitemiz ilk siralarda hemen yer almaz. Ilk siralarda yer almasi için sitemizde baglantilar olmasi gerekmektedir. Yani sitemizi arama motorlarinin gözünde popüler oldugunu kabullendirmektir. Bu sayede sitemiz arama motorlari tarafindan daha fazla ziyaretçi alacagi ve ziyaret edilecegi için istedigimiz kullaniciya ulasmamiz saglanacaktir. 


(Seo da Yeni dönem basliyor) Neden Dedim?

Seo konusunda yeni arastirma yapacak olan arkadaslara simdiden tavsiyelerim olacak fark ettigim ve genellikle birçok web sitenin yaptigi seo bilgileri adi altinda aslinda çöp içerik ile kafa dagitilma konusunu engellemek için "Seo da Yeni dönem basliyor" basligini kullandim.


Sitem içerisinde bir çok paylasimda bulundum defalarca arama motorlarindaki yaptigim hatalari gözlemledim. Notlarimi aldim kendi yaptigim hatalari gördüm. Yaptigim hatalar ve ögrendiklerim ile sizlere bunu uygulamali göstermek istedim. 


Eger içerigime arama motorunun ilk siralarindan geldiyseniz kesinlikle bu isi basardigimi anlamis olacaksiniz. Bu sayede size basariya ulasmanin forumlardaki ucuz paketlerin alimi yada bosa verdiginiz ufak tefek paralarin harcanmasi ile olmadigini göreceksiniz. Bu makale büyük seo firmalarini yanlis göstermek amaciyla yazilmamistir. Aksine forumlardaki ufak paketlere para vermek yerine kurumsal kisiler ile çalismaniz için yazilmistir. 


Öncelikle yapmamiz gereken internet sitemizi yada biz web site isi yapmak istiyor muyuz onun üzerine kendimizi yogunlastirmak. Yaptiginiz islerin verimliligini bir anda görmüyorsunuz ve sabir isi kesinlikle bu konuda büyük bir yer kaplamaktadir. 


Içerik düzeniniz var mi? yada içerik olusturmayi seviyor musunuz? bu sorular size öncesinde "ya bir içerik yazmak yada olusturmak ne kadar zor olabilir ki aman yazarim yada yaparim" demeyin çünkü bu ilerleyen zamanlarda sizin kazanç saglamanizi yada genis bir kitleye hitap etmenizi saglayacaktir. 


Internet ortami bilindigi gibi zorlu bir istir. Çünkü siralamalar sürekli degismekte ve bu degisiklige adapte olamak bazen çok güç olabiliyor. Ben Öncelikle ilk olarak su sekilde bir plan olusturdum kendime :

  1. Projemi kodlayacagim
  2. Anahtar kelime analizimi yapacagim
  3. Sosyal medya hesaplarini olusturacagim
  4. Içerik olusturacagim
  5. Sürekli paylasimda tutacagim

Bu siralama içerisinde yazmadigim ama yer alan maddelerde kesinlikle bulunmaktadir. Öncelikle seo bu isin hangi alaninda yer aliyor. Seo bu isin yazilim ve içerik kisminda yer aliyor. Bunu bilmemiz gerekmektedir. Yazdigimiz kodun anlasilabilir ve güncel kodlar ile yazilmasi sitemizin her zaman ulasilabilir olmasini saglar.


Içerik kisminda ise olusturdugumuz içerigin istedigimiz kelimede verimli sonuçlar vermesini saglayacaktir. Bu planim arasinda yer alan ve yazmadiklarim ise :

  1. Google webmaster tools
  2. Search Console
  3. Google Analytics
  4. Adwords

Bu araçlar google tarafindan ücretsiz bir sekilde webmasterlar için hazirlanmistir. Seo konusunda içerik analizi yaparken kullanmamiz gereken sitemizin arama motorlari tarafindan anlasilabilir oldugunu anlamaya çalistigimizda yada kullanicilarimizin sitemizde nasil davranislar sergiledigini görmemizi saglayacaktir.


Sitemdeki yazilari incelerken kesinlikle kötü içerikler ile karsilasacaksiniz. Bu güzel bisey bilerek silmedim çünkü sitemin gelisme evresini sizlerde görün istedim. Simdi gelelim diger bir konuya "Google yapay zekasi" bence güzel bir nokta olacaktir.


Google yapay zekasi

Bildiginiz gibi milyonlarca website barindiran google artik eskisi gibi güzel degil aksine çöp kutusu haline gelistir. Çöp kutusu olmasi yeni meslek kollarini da olusturdu. Artik veri madenciligi adinda güzel bir meslek kolu peki veri madenciligi nedi? Google içerisinde yer alan bilgilerin dogrulugunu hesaplamaktadir. Dogru olmayan bilgilerin yer almamasi gibi gibi gider. 


Google artik siteleri indekslerken yapay zeka kullanmaktadir. Yani sitemiz içerisinde yer alan içerigi yapay zeka inceliyor ve matematiksel formüllere göre uygun anahtar kelimede siralamada yer almasini saglamaktadir. Yapay zeka ile artik isi ciddiye alan yada severek yapan insanlar daha çok göz önünde yer alacaktir. 


Makalem çok uzun sürdügü için bu konu basligi altinda bir çok konuya deginecegim takipte kalmanizi tavsiye ederim.