WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Seo da Yeni dönem basliyor - Google Nasil kullanmaliyim

Seo da Yeni dönem basliyor adi altinda yaptigim seride ilk deginecegimiz konulardan biriside önemli olan noktalardan birisi olan "Google Nasil kullanmaliyim" basligi altinda webmasterlarin Google kullanirken yaptigi hatalara ve neleri yaparlarsa daha iyi bir web site olacagina deginecegim.


Google nasil kullanmaliyim ve Google taniyalim


Öncelikle ülkemizde arama motoru kullanimi ve yayginligini incelememiz gerekmektedir. Ülkemizde kullanilan arama motorlarini listelemek gerekirse :

 • Google
 • Yandex
 • Bing
 • Yahoo

Listede de gördügümüz gibi arama motorlari konusunda ülkemizdeki pasta dört dilimden olusmaktadir. En büyük dilimi ise Google sonrasinda Yandex ve böyle ilerlemektedir. Sitemizin içerik ve dil kullanimi konusunda siralamalarda dikkat ettigimiz ilk arama motoru Google'dir. 


Simdi yapmamiz gereken ise Google bizden nasil bir web site istiyor? yada Google göre içerigin ve sitenin kalitesi nedir?  Bu iki soruyu alt basliklar halinde inceleyelim. 


Google bizden nasil bir web site istiyor?

Google kullanicilarina büyük bir önem gösterdigi ve kullanicilarin hareketlerini dikkate aldigi için web sitelerinden kaliteli ve düzgün içerikler istemektedir. Içeriklerin kullanicilari memnun etmesini ve keyifli zaman geçirmesini hedeflemektedir. 


Google kullanicilari gösterdigi dikkat ve önem ile bilindigi gibi dikkat ettigi bir diger konuda web masterlarin dikkat etmesi gereken önemli bir noktadir. Arama motoru robotlarinin anliya bilecegi ve algilayabilecegi web sitelerdir. Web sitemizdeki içerik çok kaliteli bir içerik olabilir. Peki anlasilabilir olursa verimliligi artmaz mi? Yani sitemizdeki yazim kodlamasina önem vermemiz içerigimizin arama motorlari tarafindan anlasilabilir olmasini ve istenilen kullaniciya daha hizli ulasilmasini saglayacaktir. 


Arama motoruna uygun kod yazmak

Arama motorlarina uygun kod yazmak öncelikle veri tabanli yada veri tabansiz bir web site olusturdugumuzda html kod yaziminin iyi olmasi gerekmektedir. Bildigimiz gibi arama motoru robotlari insan degildir. Yapay zeka olusumlu yada fonksiyonlu kodlamalar ile olusturulmus programlar ve yazilimlardir. 


Web sitenizi anlayabilmeleri için dikkat ettikleri ise kodlamanizdaki düzendir. Yani bir web sitesi içerisinde html kod yazarken hatali kod yazmaniz yada eksik kod yazmani durumunda robotlar sitenizin içerigini incelerken hatalar ile karsilasabilir bu sayede de sitenizin içerigine uygun kullaniciyi bulmakta zorlana bilir. 


Html kod yazarken dikkat etmemiz gerekenler:

 • Hatali kod yazmamaliyiz.
 • Eksik kod yazmamaliyiz.
 • Arama motorlarinin özel meta taglarini kullanmaliyiz. 
 • Tasarimimizin açilis hizina dikkat etmeliyiz. 
 • Sitemizin anlasilabilir olmasi.
 • Sitemizin kullanicilar tarafindan bütün platformlardan ulasilabilir olmasi. (Masaüstü/Tablet/Mobil)

Kod yazarken dikkat etmemiz gereken noktalara deginmisken bir diger konuda güncel kodlama editörlerini takip etmeliyiz. Öncelikle bu konuda kafanizda bir sekil olmasi için kullandigim kitapliklari sizlerle paylasayim. Bootstrap,Jquery ve bu kitapliklari bireysel gelistiren kisiler de var bunlarida takip edebilirsiniz. 


Google Göre içerigin ve sitenin kalitesi nedir? 

Örnegin markete bir çikolata almak için girdiniz. Reonlar arasinda çikolata olan standi buldunuz ve karsiniza onlarca çikolata duruyor. Ilk olarak bildiginiz ürünü ararsiniz yada duydugunuz. Sonrasinda farkli markalara bakarsiniz. Ürünleri incelerken son kullanma tarihine,ürün içerigine ve fiyatina baktiniz. 


Buraya kadar yaptiginiz islem aslinda Google'in çalisma mantigidir. Örnegimize kaldigimiz yerden devam edelim. Karsinizdaki onlarca üründen elinize iki tane aldiniz. Kararsiz kaldiniz hangisini alacaginiza ve içeriklerini incelediniz. Karsinizdaki ürünlere isim verirsek a ve b ürünleri a ürüne baktiginizda size daha pakete bakarken içerigi hakkinda bilgi veriyor. 


Simdide b ürününe bakiyoruz ve içerigi hakkinda detayli bir bilgi bulunmamakta simdi siz hangisini tercih edersiniz. A tercih edenler kendini bilen deneyimli kullanici yani ürünü satin aldigi zaman çok keyifli zaman geçirecek ve bir daha markete geldiginde a çikolatasini tercih edecek.


Peki size niye bunu anlattim eger arama motoru siralamasinda kullaniciyi etkileyemezseniz içeriginizin bir önemi kalmaz ve çok az kullaniciniz olur. Google kullanicilarin arz ve taleplerine göre hareket etmektedir. Bunun için kullanicilarin siralamada hangi siteleri seçtiginden yada hangi sitelerde çok fazla zaman geçirdigine kadar bütün yapilan islemleri tek tek itina ile kayit altinda tutmaktadir. 


Google araçlarini taniyalim

Google araçlarini tanimamiz bize kullanicilarimiz ve sitemiz hakkinda bir çok verimli sonucu verecektir. Makalemizi ve örneklerimizi okudugunuz için sitenizin verimliligi arttirmaniz için size Google araçlarinda nelere dikkat etmeniz gerektigini anlatacagim. 


Öncelikle Google araçlarini listeleyelim :

 • Google Analytic (Kullanicilarinizi taniyin)
 • Google Adsense (Kazanç saglayin)
 • Google Adwords (Reklamlariniz ile Popülerliginizi arttirin)

Google Analytic 

Google ücretsiz olarak web masterlar için gelistirdigi ve verimli sonuçlarin analiz edilebilecegi bir platform kurmustur. Google analytic ile kullanicilarinizin site içerisindeki gezinmelerini ve sayfalarinizda ne kadar uzun süre durdugunu göstermektedir.


Google analytic kullanirken sitenize bagli olarak oturum süreleri ve kullanici sayilari sürekli olarak degismektedir. Örnegin bir film siteniz var ise kullanici filmi basindan sonuna kadar izledigi için kullanicinin site içerisinde gezindigi süre yüksek olacaktir. 


Eger bir resim sitesi iseniz yada bir dosya indirme siteniz var ise sitenizdeki kullanicin site içerisinde gezinme süresi kisa olacaktir. Simdi size detali olarak analtic nasil analiz edilir onu anlatacagim.


Öncelikle bilmeniz gereken durumlardan birisi kesinlikle web sitenize uygun kategorideki web sitedeki kullanicilarin gösterdigi davranislari forum yada farkli yollar ile ögrenmenizdir. Ilk zamanlarda kullanicilar sitenizde çok olmayacagi için sitenizdeki analizler yüksek bir verimlilik göstermeyecektir. 


Yeni kullanici nedir?

Sitenizin ziyaretçi analizini yaparken yeni kullanici sayiniz ilk zamanlar çok yüksek olacaktir. Bu durum çalisma ve içeriginize göre süreklilik gösterecegi için kesinlikle ilk zamanlar çok fazla yeni kullanici geldigi için sevineceksiniz. Ilerleyen zamanlarda çalismaniza bagli olarak düsecek yada yükselecektir. 


Yeni kullanici özelligi sitemize ilk defa gelmis bir müsteridir. Eger onu kaybetmek istemiyorsaniz içeriklerinize ve sitenize önem göstermeniz gerekmektedir.


Kullanicilar

Sitenize yeni yada sürekli gelen kullanicilarin sayisini belirtmektedir. Yani bu sayi yeni gelen kullanicidaki gibi düsüs yada yükselis gösterebilir. Ama eski kullanicilariniz giris yaptigi zamanda artis gösterecegi için sitenizdeki ziyaretçi sayisini tam olarak anlaminiz saglayacaktir.


Ortalama Oturum Süresi

Kulanicilarin site içerisinde geçirdikleri sürenin toplanip kullanici sayisi ile bölünmesi ile bulunur. Yani ortalama süre sitenize giren kullanicilarin sitenizde ne kadar durdugunu belirtmektedir. Örnegin bir kullanici site içerisinde bes dakika gezindi ve çikti diger kullanici ise site içerisinde on dakika gezindi ve çikti ortalama süre bu durumda yedi buçuk dakika olacaktir. 


Sayfa Görüntüleme Sayisi

Site içerisinde kullanicilarin sayfalar arasinda gezinmesini yani kullanicilarin okuduklari yada gördükleri sayfalarin toplam sayisini belirtmektedir. Eger bu sayi yüksek ise kullanicilar siteniz içerisinde çok fazla geziniyor yada islem yapiyor anlamina gelir.


Edinme

Kullanicilarin sitenize nasil giris yaptigini belirlemektedir. Eger sitenize organik kullanici gelmesi için arama motoru üzerine bir çalisma yaptiysaniz. Analiz ederken organik kullanici sayisinin artmasi gerekmektedir. Yada sitenize sosyal medya üzerinden reklam verdiniz. Sosyal medya üzerinden gelen kullanicilarin sayisina ulasabilmeniz için hazirlanmis bir alandir. 


Davranis

Web sitenize giren kullanicilarin hangi sayfadan giris yaptigini yada hangi sayfadan baska bir sayfaya geçis yaptigini anlayabilmeniz için hazirlanmis bir alandir. Kullanicilarin sitenize girerken hata ile karsilasti mi yada sayfalarda ne kadar zaman geçirdigini bu sayede analiz edebilir kullanicilarinizin nelerden hoslandigi yada neleri sevdigini daha iyi anlayabilirsiniz. 


Bugünkü konumuzda örnekler ve biraz detayli birazda yüzeysel olarak google ürünlerinden analytics konusuna degindim. Kendi kullandigim mantiklari ve düsünceleri sizlere anlattim.  Seo da Yeni dönem basliyor adi altinda bir yaptigim çalismalari ve arastirmalari sizlere paylasacagim. Takipte kalin.