WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Search Console neden kullanılmalıdır?

Search Console kullanarak sitemiz hakkında bilgi alalım

Search Console google tarafından web site sahipleri yada seo pazarlama danışmanları için hazırlanmış ücretsiz bir araçtır. Büyük arama motorlarından birisi olan google’da sitenizin verimliliği hakkında bilgi almanızı sağlamaktadır. Bu sayede siteniz hakkında ziyaretçilerin nasıl davranışlar sergilediğini öğrenebilirsiniz. Kesinlikle kullanmanız gereken bir özellik olduğu için sizlere linki veriyorum.

https://www.google.com/webmasters/tools

Search Console ile neler yapabilirim.

Öncelikle sitenize girdiğiniz içerikleri arama motorunun indexlemesini istiyorsunuz. Sitemap’ınızı hazırladınız. İçerileriniz tamamlandı ama arama motorunda istediğiniz verimliliği sağlayamadınız. İşte bu evrede kesinlikle search console devreye girmektedir.

Sitenizin arama motoru robotları tarafından nasıl indexlendiğini görmek için search console google gibi getir özelliğini kullanabilirsiniz. Site haritanızı gösterebilir ve sitenizin içeriklerini yenilediğinizde anında arama motoruna bu durumu bildirebilirsiniz.

Arama motorunda yapılmış olan gelişmelerden haberdar olabilir ve sitenizin hangi kitleye hitap ettiğini belirterek sıralamalarınızda yükselmenizi sağlayabilirsiniz. Bir diğer özellik ise kullanıcıların hangi anahtar kelimede sitenize geldiğiniz veya hangi anahtar kelimede sıralamada gösterim yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayede sitenizin içeriklerini düzeltebilir yada geliştirebilir kullanıcın istediğine göre içerik üretebilirsiniz.

Birçok web site sahibi ve büyük seo firmaları search console özelliğini dikkate almaktadır. Web sitelerin organik trafiğinin yükseltilmesinde büyük bir etken olduğu için sizde google search console özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz.