WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

SEO, Makale ve Anahtar Kelime Uygunluğu

SEO Çalışmalarımızın önemli bir kısmı oluşturduğumuz içeriklerdir. İçeriklerimiz yani makalelerimiz de yapmamız gereken anahtar kelime seçimi ve sitemize yararı olacaktır.

Makalelerimizde kullanacağımız etiketler içeriğimizin anahtar kelimesine odaklı ve içeriğimizin içerisinde kullanmamız gereken bazı html kodlar olmalıdır.

SEO Çalışmalarımızda yapmamız gereken

Öncelikle içeriğimizi oluştururken anahtar kelime seçini nasıl yapmamız gerektiği konusuna değinmek istiyorum. İlk olarak belirlediğimiz konu hakkında arama motoruna yazmamız bize alternatif anahtar kelimeleri sunacaktır.

Araştırmayı daha ayrıntılı yapmak istiyorsanız Google Adwords kullanmanızı da tavsiye edebilirim. Çünkü aylık ortalama arama hacmine ve kelime rekabet oranı gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yada SEO Tools gibi özellik siteleri kullanabilirsiniz örneğim Semrush gibi anahtar kelime arama hacmi gibi bilgiler size sunacaktır.

Makale Çalışmamızı Nasıl Yapmalıyız?

Makale çalışmalarımızda belirli kuralların olması gerekmektedir. Bu kurallar makale yazım kuralları değil SEO uygun içerik oluştururken dikkat etmemiz gereken kullardır. Makale oluştururken kurallarımızı listelememiz gerekecektir.

  • h1 kullanımı içeriğinizde en az 1 tane olması gerekmektedir.
  • h2 kullanımı içeriğinizde en az 2 tane olması gerekmektedir.
  • h3 kullanımı içeriğinizde en az 2 tane olmalı konu alt başlıkları kullanılması
  • h4 kullanımı içeriğinizde ihtiyaca bağlıdır.
  • strong kullanımı ile anahtar kelimenizi okurlarınıza ve arama motoru botlarına belli edebilirsiniz.

Makale oluştururken bu kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Hepsinin olması gerekmiyor içeriğinizin uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir.

Makalemizde kullanıcılarımıza önemli kelimeleri belirtirken strong kullanmamız gerekecektir. Önemli kelimeleri kalınlaştırdığımızda kullanıcıların dikkatini çektiği gibi arama motorları botları tarafından da dikkat çekecektir.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar Kelime seçiminde kullanmamız gereken editörler vardır. İsterseniz konunuzla alakalı anahtar kelimeyi arama motorunda aratarak size önerilen yada ilk sırada yer alan sitelerin kullanımına dikkat edebilirsiniz.

İsterseniz semrush yada Google Adwords gibi anahtar kelime hakkında bilgi alabileceğiniz platformları kullanabilirsiniz. Anahtar kelime tercihlerinizde yüksek aramaları seçtiğiniz gibi ilk başta düşük rekabet bulunan anahtar kelimeleri kullanmanız siteniz için daha iyi olacaktır.

Verimliliği arttırmak içeriğinizi görsellerle süsleyebilirsiniz. Okurlarınızın konu hakkında daha iyi bilgi almasını sağlayacaktır. İçeriklerimizi elimizden geldiğince güncel tutmaya ve siz değerli okurlarımız için sürekli geliştirme yapmaktayız.