WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır

Etkili SEO Teknikleri

SEO konusunda bilmemiz gerekenlerden birisi kesinlikle sabır gerektiğiniz bilmemiz gerekmektedir. Sitenizin sıralamalarda yer alırken ilk sıralara ulaşması içerik kalitesi olduğu kadar dış link bağlantısı da önemlidir.

Etkili SEO teknikleri için listemiz :

  • Anahtar kelimenize uygun backlink
  • İçeriklerinizin sosyal medya üzerinden paylaşımları
  • Reklam kullanımı
  • Kitle oluşturma

Listemizde de gördüğünüz gibi bir içeriği oluşturmanız yeterli olmuyor içeriklerinize uygun anahtar kelimelerde backlink verilmesinde dikkat etmeniz gereken link tagınızda rel=”dofollow” yazmalıdır. Sitenizin arama motorları tarafından hızlı indekslenmesini ve sıralamanızda yükselmenizi sağlayacaktır.

Bir anahtar kelimede ilk sıralara bir link veya iki ilk ile çıkabilirsiniz. Bir anahtar kelimede iki link çıkartmanız organik trafiğinizin daha da artmasını sağlayacaktır. Sosyal medya kullanımız ise site içeriğinizin kalitesi ile geri dönüşümlü kullanıcı elde etmenizi sağlayacaktır.

Sosyal medya kullanımı ile site trafiğinizin artmasını sağlayarak hitinizin artmasını ve kazançlarınızı yükseltebilirsiniz. Genellikle sosyal medya paylaşımları ile hızlı trafik elde ettiğimiz gibi sağlıklı backlinklerede ulaşırız.

Twitter, Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platfromları çok sayıda backlink elde etmemiz ve fazla sayıda kullanıcıya ulaşmamız sağlar. Oluşturduğumuz kitleyi elde tutmamız ve büyümesinide yaptığımız paylaşımlar ile sağlarız.

Seo Çalışması Nasıl yapmamız Gerekiyor

Seo çalışmasına başlarken sitemizi kapsamlı analiz etmeliyiz. Search console üzerinden sıralama ve gösterim sayılarını bir yere not alalım ve yaptığımız çalışmadan bir iki hafta sonraki analizler ile karşılaştırarak seo çalışmamızın verimli olup olmadığını inceleyebiliriz.

İlk olarak backlink çalışması yapmak için elimizden geldiğince bütün forumlara kayıt olmalıyız. Forumların kemik kitleleri bulunduğu için ve çok sayıda indeksleri olduğu için sitemizin anahtar kelimede ilk sıralarda yer alması kolaylaşacaktır.

Kalıcı ve etkili sonuçlar için elimizden geldiğince forumlarda özgün ve anahtar kelime odaklı çalışmamız gerekiyor. Forumlarda paylaşım yaparken sitemiz yada içeriğimizle alakalı en az bir en fazla üç anahtar kelimede linkleme işlemi yapmamız gerekecektir.

SEO Kelime Seçimi

Genellikle yapılan hatalardan birisi kelimeleri analiz etmeden içeriklerimizi oluşturmak oluyor. Sosyal medya ile sitemize trafik çekebiliriz. Anlık kullanıcı artışı ilerleyen zamanlarda olmayacaktır. Kalıcı ve etkili seo için anahtar kelimemizi analiz etmemiz gerekmektedir.

Örneğin adwords gibi arama motorunda kelimelerin aylık ortalama aranma sayısını bilmemiz ve o anahtar kelimede ilk sıralarda yer almamız sitemize gelecek olan kullanıcıların sayısını tahmin etmemize sebep olacaktır.

Çok sayıda içerik çok sayıda kullanıcı değildir. Bunu kesinlikle unutmamız gerekmektedir. İlk sırada yer aldığınız kelimenin çok aratılması size çok sayıda kullanıcı getirebilir aylık ortalama bin aranan bir kelimede ilk sıradaysanız size gelecek kullanıcı aylık ortalama beşyüz yada yediyüz olabilir.

Ama ortalama aylık on bin ve siteniz ilk sırada ise size gelecek kullanıcı aylık ortalama bin ile üç bin olacaktır. Bu sebepten anahtar kelime seçimi siteniz ve organik trafiğiniz için yüksek öneme sahiptir. Düşük anahtar kelimelerde ilk sıralara gelerek ilerleyen zamanlarda orta dereceli anahtar kelimelerde çalışma yaparak sitenizin trafiğini ve otoritesini arttıracaktır. Bu sayede ilk sırada kalmanız kolay ve hızlı olacaktır.