WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Kendi siteni yap - Ders 1

Kendi siteni yap - Ders 1

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere kendi sitenizi tasarlamanız için neler yapmanız gerektiği hakkında güzel bir makale hazırladım. İlk olarak yapmamız gerekenleri öncesinde listeleyelim.

  • Dikkat etmemiz gerekenler
  • Kullanıcağımız programlar
  • Başlangıç

Dikkat etmemiz gerekenler

Dersimize başlamadan önce sizlere ufak bir dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi vermem gerekicek. Derslerimiz kesinlikle verisel işlemler yer almamaktadır. Yani ilk derslerde mantığı ve html kodlama hakkında bilgilendirme yapacağım.

Kullanıcağımız programlar

Html kodlama yaparken not defteride kullanabilirsiniz. Not defterinde kodlama dilleri hakkında bir ayaralama olmadığı için yaptığınız hatalarda yada eksik yazdıklarınızı faredemeyeceğiniz için "Dreamweaver yada ücretsiz olan notepad++" kullanmanızı tavsiye ederim.

Başlangıç

İlk olarak düzen ve tertip açısında iyi olacağı için kendimize "html ders 1" adında yeni bir klasör oluşturalım. Oluşturduğumuz klasör içerisine yeni bir metin belgesi oluşturalım.

Dipnot : ileride hosting kullanıcağınız için şimdiden bunu bilmeniz gerekmektedir. Sitenizin kaynak yani kök klasöründe belli kalıplar bulunmaktadır. örneğin : bir web sitesine girdiğinizde açılış sayfası ile karşılaşmaktasınız.yani sitenin adını yazdığınızda ilk sitenizde 100 tane sayfa dahi olsa birine öncelik vermektedir. Yani bu öncelik "index.html,default.aspx,default.asp,index.php" olarak yer almaktadır.

Yeni metin belgemizi "notepad++" üzerinden açalım ve menüde bulunan "dil" butonuna tıklayarak ordaki karşımıza çıkan menüden "h" harfindeki html'le tıklayalım ve artık html kodlama yapmaya başladığımızda kelimelerde renkler belirmeye başlayacak.Şimdi html kodlamanın mantığı bir insan vicudu gibidir.

Kendi siteni yap - Ders 1

Yukarıda gördüğünüz kodlamada "html" açıp "/html" kapatmışız. Burası vicut kısmıdır yazdığımız kodların hepsi o iki kodun arasında yer alacaktır.

"head" kısmı sitenin "css,js,tag vb." özelliğin yer aldığı bölümdür. Bu kısım çok önemlidir çünkü ileri derslerimizde de görüceksiniz tasarımlarınızın genişliği,yükseliği gibi birçok özelliği "head" kısmındaki yönlendirmemiz ile yapacağız.

"head" içerisinde yer alan "title" tarayıcılardaki sekmelerde görünen yazıdır. örneğin şuanki sekmenizde yazan yazılara bakın her siteye özel bir başlık yazmaktadır.

"body" kısmı ise sitemizin gövde kısmıdır. Tasarımızda neyin nerde yer alıcağını ayarladığımız ve birçok özelliği bu kısımda hazılayacağız.