WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

İnternetin Kişisel Kullanımı

Kişisel Kullanım Dünyası internet

Kişisel bilgisayarların internette bağlanabilmeleri için genellikle bir telefon hattına ihtiyacı vardır. Günümüzde telefon hattı gerektirmeden de bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarımızdan internete bağlanabiliyoruz. Buna bağlı olarak uydu, kablo ve Wi-Fi diye adlandırılan radyo yayınları da internete bağlanmamızı kolaylaştırmaktadır.

En yaygın kullanımı analog modem ile belli bir hızda internet servis sağlayıcı firmalarından hizmet alınmasıdır. Şirketin kullanıcısına özel vermiş olduğu servis telefon kullanıcı adı/şifre gibi bilgiler ile modemimizin ayarlarını yaparak internet hizmetinden yararlanmaktayız.

Analog modem bilgisayarların dijital verileri yani bits çeşitli ses frekanslarına çevirip telefon hattından internet servis sağlayıcınıza ulaşmakla yada tersi bir yöntemle verileri almaktadır.

Tarayıcılarınız ile internet sitelerini gezinirken internet sitelerinin adreslerinin arka planında kendilerine özel bir IP adresi yani dört yuvadan oluşan ve 0 ile 255 arası değeri olan bir adresi vardır. Kullanıcıların her seferinde ip adreslerini akıllarında tutamayacağı ve tutmanın da zor olduğunun farkına varıldığı için web sayfalarına eş değer tutan DNS bilgisayarları kullanıma girmiştir.

Birazda DNS açıklayalım

DNS’lerin görevi ise çağırılan her web sayfanın eş değer IP adresini hazırda tutmak ve bilgi taşıma protokolünün paketlerini (TCP/IP) bu adrese yönlendirmektir. Bu sayede kullanıcılar istedikleri web sayfalarında hızlı ve güvenli bir şekilde gezine bilmektedirler.

Günümüzde, analog modemlerin güvenlik sorunları ve hataları ile çok karşılaşıldığı için daha az hata ve yüksek hızda bağlantı sağlanabilmesi için (ADSL) modemler kullanılmaktadır. ADSL modemlerin kullanım ücretleri çoğu kullanıcının tercih etmesi sebebiyle makul fiyatlara düşmüştür.

ADSL Modem hızı hakkında bilgi

ADSL bir analog modeme göre 10x – 1500x kez daha hızlı olduğu için canlı yayın ve yüksek boyuttaki dosyaların kısa bir zaman diliminde yükleme imkanı sunmaktadır.

WWW. yani internet dünyası dosya indirme sohbet forum gibi platformlar ile dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaktadırlar.