WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

İnternet Nedir?

İnternet hakkında merak ettiğimiz ve kafamızı karıştıran bir konuya değineceğiz. İnternet sözcüğü Türkçe karşılığı genel ağdır. Bilgisayar sistemlerinin birbirlerine bağlamak amacıyla kullanılan internet elektronik iletişim ağı anlamına gelmektedir. Genellikle internet yerine çoğunlukla kullandığımız sözcük nettir.

İnternet, çok fazla protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilmektedir. Binlerce akademik, ticari olmak üzere devlet ve serbest bilgisayar ağının birbirine bağlanmasıyla oluşmaktadır.

İnternet bilgisayarlar arası çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilebilir ve ağ üzerinden elektronik posta (E-Posta) ve birbirine bağlı sayfalar gibi çeşitli veya çok çeşitli bilgilerin ve hizmetlerin kullanımı da vardır.

İnternet’in kökeni, hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır. 1980’lerde Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, Dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine neden olmuştur. 1990’larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile internet, modern insan hayatının temelinde yer almıştır.

Kaynak : Wikipedia