WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Html ile web site tasarımda dikkat etmemiz gerekenler

Html ile web tasarımın önemi?

Html ile web site tasarımlarımızı yaparken masaüstü,tablet ve mobil olmak üzere üç alana uygun kodlamamız gerekmektedir. Sitelerimizin verimliliği ve kullanışlılığı açısından üç alanda da iyi yaptığımız tasarımlar ziyaretçilerimizin sitemizde daha çok zaman geçirmesini sağlayacaktır.

Öncelikle html ile web site tasarımlarımızda yardım alabileceğimiz profesyonel kod kütüphaneleri bulunmaktadır. Bootstrap, jquery ve w3school gibi kod kütüphanelerinden yardım alabiliriz. Tasarımlarımızda dikkat etmemiz gerekenleri listelersek:

  • Sade görüntü
  • Kod içerik oranı
  • Kullanıcıların hızlı ulaşabilecekleri menü
  • İçeriklerimizin üst yada alt kısmında bulundukları sayfa menüsü (anasayfa/kategori/Başlık Gibi.)
  • Düşük boyutlu içerik resimleri
  • Site haritasının yer aldığı bağlantı

Html ile web site tasarımlarında seo önemi

Html ile web site tasarımlarında seo uygun kodlamamız arama motorları tarafından sitemizin anlaşılabilir olmasını sağlayacaktır. Kullandığımız link,resim ve bağlantı gibi özelliklerde title,alt taglarımızı eklememiz gerekmektedir.

Genellikle yapılan hatalardan birisi divlerin açıp kapanma düzenidir. Çalışmalarımızda kod düzenine önem göstermemiz ve gerekli yerlerde notlar bırakmamız sitemizde yapıcağımız değişikliklerde divlerin açıp kapalı oldukları noktaları rahatlıkla bulmamızı sağlayacaktır.

Html web site tasarımlarında kod içerik oranına dikkat etmemiz gerekmektedir. Arama motorları seo konusunda kod içerik oranına dikkat etmektedir. Sitenizin verimliliğini arttırabilmek için kodlarınızda içerik oranlarını %15 - %20 tutmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Web sitenizin tasarımında dikkat etmeniz gerekenler

Web sitenizin tasarımında dikkat etmeniz gereken noktalar güncel yazılım dili kollanmamızdır. Html geliştirmeler dolu bir kodlamadır. Html5,css3 gibi geliştirme kodlar ile sitenizi tasarlamanız sitenizin hızlı olmasını sağlayacaktır.

Site açılış hızını etkileyen etkenler

Site açılış hızını etkileyen etkenlerden birisi güncel olmayan kodlar yazmamızdır. Kodlarımızda gereksiz js,css kodları kullanmamız sitemizin yavaş açılmasını sağladığı için kesinlikle bu durumdan kaçınmalıyız.

Web site tasarımlarımızda yüksek boyutlu resimlerden ve flash player kullanımından uzak durmamız gerekmektedir. Flash uygulamalar artık tarayıcılar tarafından desteklenmemektedir. Bu yüzden Flash kullanmamanız sitenizin hızı açısından verimli olacaktır. Web sitenizdeki resimleri optimize etmeniz çözünürlüklerinde düşme olacağı için boyutlarında da ciddi bir düşüş gerçekleşecektir. Bu saya de sitenizin açılış hızı da düşecektir.