WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Arama motorunda ilk sırada yer almak

Arama motorları web site sahiplerinden ne istemektedir?

Arama motorları site sahiplerinden içeriklerine özen göstermelerini istemektedir. İçerikleri arama motoru için değil kullanıcılar için yapmanız. Arama motorları için yüksek önem taşımaktadır. Web site içerikleriniz kullanıcılara uygun olması kadar önemli olan ikinci konuda arama motorlarıdır.

Web site içeriğinizin sıralamalarda yükselmesi için içeriğinizin düzgün kodlanmış bir html sayfası olması gerekmektedir. Arama motorları genel itibari ile yapay zeka robotları ile çalışmaktadır. Yani içeriğinizin kalitesini bir insan gibi ölçemez anlayamaz ama içeriğinizin kodlaması ile sitenizi daha hızlı anlayabilir.

Popüler web sitelerin html kodlamasına baktığınızda ufak detayların bulunduğunu fark edeceksiniz. Ufak detayların bile önemli olduğunu bu konudan anlayabiliriz.

Site analizi nasıl yapılır?

Site analizi yaparken öncelikle site içi analiz yada site dışı analiz diye ikiye ayırmaktayız. Web sitenizin internet ortamında otoritesini anlayabilmek için sitenizin paylaşım sayısı, indeks sayısı, görsel sayı vb. kategorilerde analiz sunmaktadır.

Site içi analiz ise html kodlamanızda oluşan hataları, eksikleri, tag kullanımı gibi birçok eksik yada var olan bilgileri bize sunmaktadır. Sitenizin trafiğini arttırabilmek için arama motorlarına içeriğinizi sunarken dikkat etmeniz gereken anlaşılabilir olmaktır.

Yapılan hatalar

Kurduğunuz web siteye sosyal medya üzerinden kullanıcı trafiği oluşturarak anlık kullanıcı artışları sağlayabilirsiniz. Site kodlamanız bu konuda önemli değildir. Birçok yeni başlayan arkadaşların yaptığı hatalardan birisidir. Arama motorlarında sıra yükseltmek yerine sosyal medya üzerinden anlık kullanıcı yükseltmeye çalışmak.

Google bizden ne istemektedir?

Google bildiğimiz gibi arama motorlarında Türkiye’de pastadan büyük bir dilime sahip olan arama motorudur. Google bizden ufak seo paketlerine yatırım yapmamızdan çok sıfırdan bir çalışma ve özveri istemektedir.

Google araçlarını incelerseniz web master’lar için çok sayıda yardım özelliğini göreceksiniz. Sitenizdeki anlık ziyaretçi grafiğinden başlar arama motorunda hangi kelimede kaçıncı sırada yer alıyorsunuz gibi verileri sunmaktadır. Yani bir web master için gerekli olan bütün ekipmanları ücretsiz bir şekilde bizlere vermektedir.

Yapmamız gereken karşımızdaki raporları iyi analiz edebilmektir. Verimli bir web site oluşturabilmek için dış bağlantıların önemi olduğu gibi raporların analizleri de kesinlikle önemlidir.

İçerik analizi nasıl yapılır?

İçerik analizi yaparken öncelikle google araçlar kısmında bulunan adwors özelliğinden ücretsiz yararlanabiliriz. Belirlediğimiz anahtar kelimeleri yazarak arama hacmini öğrene bilir sitemizdeki içeriklerle alakalı anahtar kelimelerin aylık bize ne kadar kullanıcı getirebileceğini tahmin edebiliriz.

İçeriklerimizde yaptığımız anahtar kelime analizinden sonra dikkat etmemiz gereken noktalardan biriside kesinlikle içeriklerinizde tagları kullanmayı unutmayınız. Tag kullanımları robotlar tarafından içeriğinizin uygun anahtar kelimede indekslenmesini sağlayacaktır.

Not : İçeriğiniz ile alakalı olmayan anahtar kelimeleri kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederim.

Google raporları analiz ederken dikkat etmemiz gerekenler

Google raporlarını analiz ederken dikkat etmemiz gereken konulardan birisi kullanıcı analizidir. Google analytics bize kullanıcıların sitemizdeki davranışları hakkında detaylı bilgi vermektedir. Kullanıcılarımızın web sitemizde gezinirken geçirdikleri süreyi ve hangi sayfalarda zaman geçirdiklerini sunmaktadır.

Kullanıcı davranışlarını bilmemiz bizim için önemli bir konudur. Sitemizdeki hangi sayfada zaman geçirdikleri başka sayfaya geçiş sağladı mı gibi bilgileri alarak kullanıcıların sitemizdeki sayfada rahat dolaşa bildiklerini sayfadaki durdukları süreden anlayabiliyoruz.

Genellikle internet sitelerinde ortalama geçen süre : 1-5dk arasındadır. Siteniz bir film yada video sitesi ise kullanıcıların uzun süreler geçirmesi gerekeceği için ortalama süre sitenizde uzun olması gerekmektedir.

Search console verilerini analiz ederken dikkat etmemiz gerekenler

Search console üzerinden arama kelime analizi yaparken kullanıcıların hangi kelimeler ile sitenize ulaştıklarını anlayabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sayfa konumları matematiksel formül ile hesaplandığı için ortalama sonuçlar çıkmaktadır.

Anahtar kelimenizde arama yaptığınızda siteniz 8 sırada yer alıyor olabilir. Search console baktığınızda ise 6 sırada görünüyor olabilir. Bildiğiniz gibi google sıralamayı kullanıcıların kişisel bilgilerine göre de sunmaktadır.