WebOnline

Blog paylaşımlarımız ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Arama motoru nedir?

Arama motoru nedir?

Arama motoru nedir? Merak ettiğiniz sorunun cevabını size güzel örneklerle anlatacağım. Öncelikle arama motorları olmadan önce internet ağları vardı. Hatta web siteleri de aktif bir şekilde çalışmaktaydı. Yaygın bir kullanımı olmasa da internet tarayıcılarına insanlar akıllarından geçen bir kelimeyi yazıp sonuna “.com,.net,.gov vb.” uzantılar girmekteydi.

Arama motorlarının geliştirilmesi ile günümüzde bir web sitesi ile binlerce web sitesine ulaşmanız artık eskiye göre daha hızlı ve güvenli bir hale gelmiştir. Arama motorlarının bu kadar önemli olmasının sebebi ziyaretçilerden önce sitenin incelenmesi ve güvenlik gibi durumların önceden analiz edilerek size sunulmasıdır. Büyük firmalar bu konuda çok ciddi katı kuralları bulunmaktadır.

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama motorları kendilerine özel sunucuları bulunmaktadır. Bu sunucular bizim bildiğimiz tek sunucudan oluşmamaktadır. Sanayi alanlarını bilirsiniz aynı o büyüklükten bir işyeri ve içerisinde ise özel soğutma cihazları, yangın söndürme mekanizmaları, Sunuculara özel elektrik santralleri ve internetin verimli sağlanabilmesi için gerekli birçok fiber kablo ve malzeme bulunmaktadır.

Arama motorları sizin aramanızı sunucular içerisinde yer alan arşivleri inceleyerek size sağlıklı bir sonucu sunmak için baştan aşağı bir inceleme yapmamız gerekmektedir. İlk olarak örneğin siz bir “kedi” kelimesi girdiniz. Arama motoru ilk olarak “kedi” kelimesini alır ve veriler arasında gezinmeye başlar. Bu kısımda artık internetten çok sunucular arasındaki iletişim yüksek bir öneme sahiptir. Çünkü “kedi” kelimesi hakkında birçok bilgili suculara arşivlendiği için sunucular içerisinde yeni bir kavram işin içine giriyor. Bu kavramda “örümcek yada crew”lerdir.

Bunlar sunucular içerisinde sizin girdiğini “kedi” kelimesi hakkında bütün verileri inceler ve size sağlıklı verileri sunmak için listeler bu sırada ikinci bir durumda vardır. Arama motorları çok fazla kelime girişi ve ziyaretçi sayısına sahip olduğu için kelimelere göre sıralamaları daha önceden kullanıcı analizlerine göre yapmaktadır.

Girdiğimiz “kedi” kelimesinin bize gelene kadar arşivler arasında “örümcekler” tarafından incelendikten sonra ise sağlıklı verileri size listelemek için siteye yeniden veri gönderimi yapmaktadır. Siz aslında “1-2” saniye beklerken sunucu içerisinde milyonlarca veri milisaniyeler cinsinde incelenerek size listelenmektedir. Arama motorlarının çoğunun çalışma prensibi kendilerine özel bir veritabanı oluşturmak ve hem fiziksel hem sanal ağlarda bunları verimli hale getirmektir.

Kapatılan sitelerin listelerden geç silinmesi kullanıcılara veri sunmak değil sunucularda çalışan programların verileri inceleme listesine aldığı içindir. Bugün sizler için arama motoru nedir? Sorusunu cevaplamaya çalıştık. Konu hakkında merak ettiklerinizi bize mail atabilirsiniz.